Durmuş Görmez

Yetkililer H1N1 Aşısının Güvenilir Olduğunu Açıkladı

In Çeviriler, Sağlık on Aralık 16, 2009 at 10:19 am

Çeviri serimize New York Times gazetesinden domuz gribi aşısı ile ilgili bir haber ile devam ediyoruz. Çeviri Kaynağı: http://www.nytimes.com/2009/12/05/health/05flu.html?scp=2&sq=h1n1&st=cse 

Sağlık Bakanlığı domuz gribi aşısının yan etkileri hakkında yapılan geniş çaplı araştırmaların H1N1 aşısının yan etkilerinin mevsimsel grip aşısının yan etkilerinden farklı olmadığını ve güvenilir olduğunu açıkladı.

Salgın Kontrol ve Önleme Merkezi Müdürü Dr. Thomas R. Frieden cuma günü yaptığı açıklamada eldeki mevcut bulguların “çok güvenilir” olduğunu açıkladı. Fakat aşının uygulanmasının yeni yeni başladığı ve bundan dolayı kesin bulguların ortaya çıkması için beklmek gerektiğinide sözlerine ekledi. Az yaşanan ve sonradan ortaya çıkan yan etkilerin yurt genelinde aşılama tamamlanana kadar ortaya çıkmayabileceğini açıklayan Salgın Kontrol Merkezi aşının güvenilir olduğuna dair elinde bulunan raporu da web sitesine yayınladı.

Bilgi iki kaynaktan elde ediliyor. Bunlardan biri doktorlardan, sağlık çalışanlarından, üreticilerden ve halktan gelen problemlerin ve raporların ulaştığı Aşı Yan Etki Raporlama Sistemidir. Herhangi bir kimsenin rapor edebileceği yan etkinin gerçekten aşı ile ilgili olup olmadığı rapor incelenene kadar bilinemiyor.

İkinci kaynak ise aşılanan ve izlenen 438,376 kişiden elde edilen bilgilerden oluşan Aşı Güvenlik Veri Ağı’dır.

Yeni rapora göre mevsimsel grip aşısı ile aralarında ciddi bir fark bulunmayan H1N1 aşısının kayıt altına alınan ciddi yan etkileri bulunmamaktadır.

Dr. Frieden 1976’da uygulanan bir çeşit domuz gribi aşısının neden olduğu, seyrek olarak görülen kas ve sinirlerle alakalı Guillain-Barre sendomunu riskinin artacağına dair bir elde bir bulgu olmadığını açıkladı. 1976’da görülen bu sendromun bilinmeyen nedenlerle yayılmasında 8 ila 10 kez aşılanan insanlar kadar aşılanmayanlarında payı büyüktür. Dr. Frieden o zamanlarda da sendromun yayılma olasılığının az olduğunu fakat yetkililerin almış olduğu önlemlerin yetersiz olduğunu söyledi.

H1N1 aşısının uygulanmaya başlamasından 24 Kasıma kadar 3,783 yan etki raporlandı, bunların 204 ü ölüme, hayatı tehdit eden hastalık veya sakatlığa yol açabilecek ciddi yan etkilerdendi. Bu tür ciddi vakalar tesbit ediliyor. Kas ve sinir sistemi bozuklukları, tüberküloz, alerjik reaksiyonlar ve sindirim sistemi rahatsızlıkları rapor edilen yan etkiler arasındadır.

Salgın Merkezi Bağışıklık Koruma Dairesi Müdür Yardımcısı Dr. Claudia Vellozzi bilim adamlarının yan etkiler arasında aşıya bağlı bir ipucu olabilecek benzerlik ve ortaya çıkan örnekleri araştırdığını, fakat şimdiye kadar hiç bir ipucu bulunamadığını çıkladı.

H1N1 aşısının uygulanmaya başlamasından sonraki 19 gün içerisinde 5’i 18 yaşın altında olmak üzere 19 kişi yaşamını yitirdi. Yaşamını yitirenlerin 9’u önemli diğer hastalıklar yüzünden, 56 yaşındaki bir bayan ise trafik kazası geçirdiği için öldü. Dr. Vellozzi aşılandıktan 1 gün sonra ölen herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan gençde dahil 13 ölümün 7 sininde sebebinin araştırıldığını açıkladı. Vellozi ölümlerin tüberküloz, kalp rahatsızlıkları ve bilinmeyen sebeplerle gerçekleştiğini de ilave etti.

Vellozzi benzer bir ölüm tablasunun mevsimsel grip aşısının uygulanması esnasındada görülebileceğini, yüzlerce, binlerce kişi aşılanıyorsa tamamiyle tesadüfi olarak benzer ölümlerin yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: