Durmuş Görmez

Avrupa ve Afganistan

In Çeviriler, Siyaset on Aralık 14, 2009 at 2:53 pm

Çeviri serimize devam ediyoruz. New York Times gazetesinden bir makalenin çevirisi ile karşınızdayız.  Afganistandaki zulüme ortak arayan bunu dünya meselesi gibi gören bir amerika var. Çevirimde yardımcı olan arkadaşlarıma teşekkür ederim. Çeviri yazımızın linki: http://www.nytimes.com/2009/12/14/opinion/14mon1.html?hp

Afganistan sadece A.B.D.’nin  meselesi değildir. El Kaide Afganistan ve Pakistandaki sığınaklarında Avrupa şehirlerine saldırı planları düzenlemektedir. Amerikanın Afganistanda konuçlanan 42 askeri ortağının kuvvetlerini takviye etmelerini planlamaları kamuoyu tarafından sevindirici karşılanmaktadır.

Başkan Obama’nın Nobel ödül töreninde bir çok ülkede halka hizmet etme çabaları ile halkın kararsızlığı arasında bir paralellik olmadığını belirmiştir. Avrupa kamuoyundaki Afganistan konusundaki kararsızlık yerini askeri birliklerini bölgeden geri çekme düşüncesine bırakmıştır.

NATO tarafından yapılan açıklamaya göre ilave 7000 asker bile ihtiyacı karşılamayacaktırki bir çok da askeri zaiyatın doğabileceği öngörülmektedir.

Bu durum bu görevin sorumluluğunu tamamen yüklenemeyecek olan Afganistan veya NATO için iyi bir gelişme değildir. Ve Amerikan askerlerinin orantısız bir biçimde(diğer ülkelere nazaran ABD askeri zaiyatı daha fazla)  Afganistanda zaiyata uğraması nedeniyle halk tedirgindir.

İşin detayına indiğimizde NATO rakamlarının her zamankinden daha yetersiz olduğu görülmektedir. Yaklaşık 2000 asker NATO dışındaki ülkelerden temin edilmiştir (Avusturalya, G.Kore, İsveç ve NATO’ya üye olmak isteyen Gürcistan, Ukrayna, Makedonya,Karadağ). Son NATO kuvvetlerinin yarısından fazlası da İngiltere (yaklaşık 10.000 asker), İtalya (yaklaşık 4000) ve Polonya (2800) tarafından sağlanmıştır.

Halihazırda 3750 askeri olan Fransa ve 4300 askeri olan Almanya ek kuvvet gönderme niyetinde değiller.

Bu arada Hollanda 2200 askerini 2010 döneminde, Kanada 2800 askerini 2011 yılında geri çekecek. Bu durumda gelecek yaz Amerikan askeri kuvvetlerinin sayısı 68000’den 98000’e yükselirken ittifaktaki diğer ülkelerin askeri seviyesi halihazırdaki 38000 sayısını geçmeyecek.

11 eylül olayından sonra Avrupa ülkeleri Afganistan konusunda ABD’ye verdikleri askeri desteği azaltıp siyasi desteği sürdürmeyi önerdiler. Bu öneri Bush yönetimi tarafından şiddetle reddedilmiş fakat akabinde Irak savaşı konusunda Avrupada fikir ayrılığına neden oldu. Afganistan konusundaki atlantik ötesi birlik hala yenilenemedi.

Başkan Obama ve Avrupalı liderlerin görüşmeleri ile birlikte geçmişteki nahoş olaylar tatlıya bağlandı ve Afganistanda gösterilen çaba ve NATO ittifakının zedelenmesinin önüne geçilmiş oldu. Almanya ve Fransa başkanları Afganistan ve NATO’nun geleceği için kendilerini tehlikeye atamayacaklarını defalarca ifade ettiler. Ama her iki liderde seçmelerini olumsuz etkilememek için kararlarını açıklmayaı gelecek ay yapılacak olan askeri takviye yapılana kadar ertelediler.

Demokratik yollarla seçilmiş liderler halkın endişelerini yok sayamazlar bu rağmen bildikleri şekilde davranmalıdırlar. Merkel ve Sarkozy seçmenlerine Taliban ve El-Kaide’nin Afganistan ve Pakistan üzerinde etkin olmasının Avrupaya pahalıya malolabileceği gerçeğini anlatmalıdırlar.

Asker göndermenin yanında Avrupa’nın yapacağı bir çok şey bulunmaktadır. Afganistanın Başkan Hamid Karzai’nin kabinesinde görev alacak yetenekli sivil önderlere ihtiyacı vardır. Ve acilen işlevi bulunmayan polis teşkilatının yeniden inşası gerekmektedir -Bu görev BM tarafından Almanya’ya verilmiş fakat Almanya bu işi başaramamıştır. 2001 yılında da NATO’nun bu konuda çalışmaları bulunmakta idi. El-Kaideyi bitirmek ortak savunma meselesidir. Başkan Obamanın ittifakın daha fazlasını yapma konusundaki ısrarı makuldur. Artık avrupalı liderler ellerinden geleni yapmalıdırlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: