Durmuş Görmez

Almanya da minareleri yasaklayabilir mi?

In Çeviriler, Din, Yaşam on Aralık 4, 2009 at 2:01 pm

Alman Bild gazetesinin ingilizce sitesinden yaptığım bir çeviri. Vaktim sınırlı olduğu için cümleleri pek toplama imkanı bulamadım kusra bakmayın. Haber metni:  http://www.bild.de/BILD/news/bild-english/world-news/2009/11/30/swiss-minaret-vote/could-germany-have-a-similar-ban.html adresinde.

İsviçreliler tartışmalı bir karara imza atarak yeni minare yapımını yasaklamayı seçti, Almanya da buna yakın bir tutum sergileyebilir mi?

Pazar günü yapılan referandumun sonuçları müslümanlarla isviçreliler arasındaki ilişkileri zedeledi. Tarafsızlık ve bağımsızlık konularına önem veren bir ülke olan isviçrenin minare yapımını yasalarla engelmesi gerçekten şaşılacak bir olay.

Almaya’da da yeni cami inşalarına tepki olarak gösteriler yapılmıştı.

Örnek olarak Berlin: 2006 yılında Pankow-Heinersdorf yakınlarında bölgede yeni cami inşasına karşı bir vatandaşın başlattığı bir tepki harekatı vardı. Fakat müslüman Ahmediyye topluluğu daha baskın çıktı ve camii şu anda ibadete açık ve mücadale bitti.

Augsburg’dan bir örnek: Bu yıl Ahmediyye topluluğu Augsburg’da da bir takım problemlerle karşı karşıya geldi. Yapılacak olan caminin çevresinde oturan halk 4 metre yüksekliğinde kubbesi ve bir minaresi olacak camiye verilen izinden şikayetçi oldular. Cami minaresini yapmamayı kabul etmeyen topluluk tarafından bir şekilde inşa edildi.

Bir örnekte Köln’den: 55 metre yükseklğinde minareleri olan bir camii inşasını engelmek için “Pro Köln”(Köln için) adından bir sivil toplum örgütü kuruldu. Caminin Köln’ün Ehrenfeld girişi yakınlarına yapılmak istenmesinden beri, vatandaşlar sembolik kimlik hırsızlığının bir çeşidi olan etkili yapıyı hissetmeye başladılar. Bu esnada sürdürülen kampanya aynı fikirdeki topluluklar, iktidar mücadelesi ve bütünleşme konularında Almanya çapında bir tartışmaya dönüştü.

Almanya minare yasağını uygulayabilir mi?

Alman politikacılar olaylara biraz daha farklı bakıyorlar. Parlementoda iç siyaset konusunda muhafazakar Hristiyan demokratların başı olan Wolfgang Bosbach, Berlin Gazetesine yaptığı açıklamada İsviçredeki minare yasağının temelinin İsviçrede yaygın olarak görülen islamofobi olduğunu belirtti.

Bosbach Almanyada yapılacak olan cami projelerini aktif bir tartışma konusu olması için girişimlerde bulundu. Şu an Almanyada minareli olan 206 cami bulunuyor.

Muhalefet Sosyal Demokratların iç siyaset uzmanı Sebastian Edathy İsviçrelilerin kararını çok problemli bir karar olarak yorumladı. Din özgürlüğünü uygulama konusunda kendi ile iftihar duyan bir ülkenin çeşitli dinlerdeki vatandaşlarına klise inşa etme hakkını vermesi gerektiğini söyledi. Edathy Berlin gazetesine yaptığı açıklamada Alman anayasası ile çelişeceği için İsviçredeki gibi bir kararın Almanyada alınamayacağını söyledi.

Yeşiller partisi politikacısı ve Evanjelist Kilise Meclisi üyesi Katrin Göring-Wckardt ZDF televizyonunda şunları söyledi: ” yaşanan gelişmelerin sadece minareleri ilgilendirdiğini söylüyorlar fakat gerçekte bu din özgürlüğünü ilgilendirir. Gerçekten çok üzgünüm. Gelişmeler müslümanların isviçrede hoş karşılanmadığını gösteriyor.”

Katrin Göring-Wckardt isviçrenin bu tutumunu tamamen ırkçı bir yaklaşım olarak gördüğünü açıkladı. Kampanya posterininde İsviçre bayrağı önünde siyah minareler ve örtülü bir kadın bulunmasınında hoş olmadığını açıkladı.

Müslümaların Tepkisi

Almanyadaki Türk topluluğun önderi Kenan Kolat Berlin gazetesine yaptığı açıklamada İsviçredeki minare yasağını çok üzücü bulduğunu, din özgürlüğü gibi temel hakların referanduma götürülmemesi gerektiğini belirtti.

“Minare camiden bir parçadır.”

Mısır baş Müftüsü Ali Gomaa yasağı tüm müslümanlara bir hakaret olarak gördüğünü söyledi. Mısır haber ajansı MENA dan alınan bilgilere göre Gomaa yasağı din özgürlüğüne yapılan bir saldırı olarak değerlendirdi.

Önemli İslam Liderlerinden biri olan Gomaa İsviçredeki 400,000 müslümanı yasağı hukuki yollardan protesto etmeye ve dialog çağrısı yapmaya davet etti.

Baden-Würtenberg’in İsviçre sınırına yakın şirin bir kasabası olan Rheinfelden de 21 metre yüksekliğinde bir minareye sahip olan bir cami bulunmaktadır. Haftada bir kez cuma günleri müezzin ezan okuyarak müslümanları ibadete çağırmakta ve bu çağrıya sadece Almanyada yaşayan müslümanlar değil İsviçreden gelen müslümanlar da uymakta.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: