Durmuş Görmez

Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil… (FUZULİ)

In Siyaset, Yaşam on Ekim 23, 2009 at 7:43 am

Azerbaycan, Türkiye- Ermenistan arasında imzalanan protokolün ardından ilişkileri germeye gayret ediyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev gazı ucuza veriyorduk artık değerinden vereceğiz beyanatının ardından enerji bakanı,  Aliyev yanlış bilgilendirildi diye açıklama yapmak gereğini duydu. Meğer gazın ardında bayrak krizi varmış. Türkiye-Ermenistan maçında sahaya Azeri bayrağının sokulmamasına misilleme olarak Bakü’de Türk şehitliği ve din hizmetleri müşavirliğinin bayrağı indiriliyor.

Nuri Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu 1918’de Azerbaycan’a girerek, Bakü’yü Ermeni-bolşevik işgalinden kurtaran Kafkas Ordusu’nun şehitleri için yapılan Bakü Türk Şehitliği, çelişkiye bakın ki Ermeniler için bayrak indirme krizine sahne oluyor. Azeri şair Sabir Rüstemhanlı  “O bayraklar bu topraklar için şehit düşenlerindir. Saygılı olalım” demesi üzerine önce Diyanet’in camisinde Türk bayrağı yükseldi. Ardından bir haber hayır bayrak çekilmedi-çekildi haberleri üzerine, Türkiye konuyla ilgili nota verdi.

Azerbaycan yetkilileri aklına düştükçe cami kapatmayı maharet sayıyorlar, unutmayın ki siz ne yaparsanız yapın Allah nurunu tamamlayacak. Şehitlik de ki bayrağı şuursuzca indirmiş, çekseniz de şuursuzca çekmiş olacaksınız desem inşallah hata etmem diye düşünürüm. Türk bayrağı göstermelik asılmaz, düşmanı memnun etmek için de indirilmez. O inançlı Azeri halkının gönlünde olması gereken yerde asılıdır. Onu kimse indiremez. Şehitliği ziyaret eden küçük bir grubun elinden Türk bayrağını almaya çalışan polise Azeri genci ‘’o bizim üreğimizdedir’’  diyerek en güzel cevabı verdi.

Daha dün İzmir’e tahsil için gelen Azeri öğrenciler ’’biz sizi yabancı sanıyorduk, tarih hocası Rus çarı Osmanlı üzerine yürüdü deyince göksümüz kabarıyordu’’ diye anlatıyorlardı. Ey Azerbaycanlılar yılların tahribatı, asimilasyonu var ama devlet olun, millet olun. Şehitlikteki askerler sizin iradeniz dışında, sizin için ilahi şerbeti içtiler. Dolaysıyla bayrak indirme yetkiniz yok.

Türk bayrağı tarihi bilinen efsaneye göre, 1. Kosova Savaşı sonrasında; Türk askerlerin kanının bir çukurda toplanması sonucunda; Ay ve Yıldızın yansımasının yan yana gelmesi ile oluştuğu kabul edilmektedir. bu savaşın akşamında gökyüzünde Jüpiter ve ay yan yana nadir anlarından birini yaşamıştır. Türk bayrağının meydana geliş şekli diğer milletlerin bayraklarının meydana geliş şekline benzemez dersem yanılmam herhalde. Siz ne yaparsanız yapın gök yüzündeki ne yıldızın ne ayın görüntüsünü ne de yüceliğini önleyemezsiniz, dolaysıyla indiremezsiniz.

En sıkıntılı günlerimiz de bile Suriye’deki Süleyman Şah Türbesi’nde Türk askeri Nöbet tutuyor, bayrağımızı dalgalandırıyordu. Süleyman Şah, Osmanlı devletinin kurucusu olan Osman Gazi’nin dedesi olup Caber kalesinde metfundur. Fransızlarla 20 Ekim 1921’de gerçekleştirilen Ankara anlaşmasıyla Suriye sınırları içerisinde kalan türbenin bulunduğu alan Türk toprakları olarak kabul edilmiş ve bir manga Türk askeri türbede nöbet tutmaya devam etmişti.

Resim – Suriye sınırları içerisinde kalan türbe…

İşgal altındaki Azeri topraklarının kurtarılmasının milli mesele olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ’’ Eski bir Türk deyişiyle; gök yere inse, Türkiye’nin bu pozisyonu değişmez” dedi. İşin özeti de bu.

İzmirliler, kurtuluşlarının adeta bayramını yaşıyorlar. Atatürk’ü İzmir bağrına basmakla meşguldür. Karşıyaka’da misafir edileceği evin önüne halı gibi, ipekten bir Yunan bayrağı serilmiştir. Oradaki İzmirliler: “Buyurun, geçiniz. Bizim öcümüzü aldınız. Yunan Kralı bu evden içeri, bizim bayrağımıza basarak geçmişti. Siz lütfen bu karşılığı vererek, o günkü lekeyi siliniz. Burası sizin şehrinizdir. Bu ev sizindir. Bu hak sizindir…” diye adeta yalvarıyorlardı. Atatürk ağlayan, yalvaran İzmirli annelere, hanımlara ve karşılayıcılara tatlılıkla ve fakat kararlılıkla baktı: – O kişi geçmişte yanılmış. Bir milletin geleceğinin sembolü olan “Bayrak” çiğnenmez. Ben onun yaptığı hatayı tekrar edemem. O bayrağı hemen yerden kaldırın…

Konunun başlığındaki Fuzuli’nin sözü sanki bu günler için söylemiş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: