Durmuş Görmez

Dünya Malının Allah Katındaki Değeri

In Din, Yaşam on Aralık 1, 2008 at 2:34 pm

Geçen hafta arkadaşlarımızla toplanmış konuşurken arkadaşımızın biri bir hadis nakletti ve hepimiz çok etkilendik. Peygamberimiz (sav) bu hadiste örneklendirme metodunu kullanmış.
Kur’an’ın mesajını aktarırken kullandığı yollardan biride temsil (örneklendirme) metodudur. İlk önce bu örneklendirme metodunun tarifini verip sonra bu hadisi sizle paylaşmak istiyorum.
Mesel/Emsal; Mesel, Misl: Aslında bir şeyin benzeri demektir. Meselin çoğulu Emsaldir Temsil ise, bir kıssa veya bir söz beyan etmek, yazı veya başka bir şeyle, bir şeyin kendisine bakıyormuşçasına misalini tasvir etmek, suretlendirmek demektir. Yani benzerini getirmek, örnek vermek, göz önüne dikmek ve benzetmek demektir. Istılâhî manada ise halk arasında kabul görüp yayılmış, teşbihe dayalı, içerisinde bir düstur ve hikmet taşıyan kinayeli veciz sözlerdir. Kur’ânî ıstılahta mesel veya emsal denilince gerçekte vuku bulmayan ancak hatırlatma, nasihat, teşvik, uyarma, ibret ve iyi bir hareketi onaylama, anlatılan bir olayın akla yatkınlığının sağlanması, soyut ifadelerin daha anlaşılır bir şekilde açıklanması gibi amaçlar için Kur’an-ı Kerim’in getirdiği örneklerdir.

Peygamberimiz (sav) arkadaşlarıyla bir gün yolda giderken bir köpek leşi görür ve hemen leşin başına giderek arkadaşlarına “Bu köpek leşini satıyorum. Almak isteyen var mı?” diye sorar. Etrafındakiler şaşırırlar “ Ya Rasulullah kim almak ister ki bu leşi?” derler ve bir mana veremezler. Peygamberimiz bunun üzerine “İşte dünya malının Allah(CC) katındaki değeri, bu leşin sizin yanınızdaki değeri kadardır.” der. Kaf Suresinin 20-21-22. ayetlerinde belirtilen, gözümüzün önündeki perdenin kalktıktan sonraki gözümüzün keskin halinin dünyaya bakışıdır bu. Ben bu bakışı nasıl olsa eninde sonunda göreceğiz geç kalmayalım diyorum ve Kaf suresinin 20-22 ayetleriyle yazımı tamamlıyorum.
20.Sûra üfürülür kalk borusu çalar. İşte bu da tehdit edilen azabın günüdür.
21.O gün herkes beraberinde bir muhafız, bir de şahit olarak Yüce Divana gelir.
22.Allah ona buyurur: “Sen bundan gaflet içindeydin. İşte gözünün önünden perdeyi kaldırdık, şimdi artık gözün pek keskindir!”

(Hadis Kaynağı: Sünen-i Darimi 6.Cilt 27. Bap (Dünya malının Allah katında önemsizliğine dair))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: