Durmuş Görmez

Blogun Türkçesi

In Diğer, Eğitim on Ekim 20, 2008 at 2:43 pm

Türkçe’mizi güzel kullanmak, yıpratmamak, bozmamak gerektiğine inanan bir insanım. Tabi Türkçe’mizi bozmamak adınada yapılan saçmalık ve uydurma Türkçe kelimelere de karşıyım. Şimdi bunlar neler diye sorsanız tek tek söyleyemem ama bu konuda peşinden gidilecek bir kişi Yavuz Bülent Bakiler’dir bence. Bir ara özel bir televizyon kanalında guzel 10 ar dakikalık programlar yapıyordu bu konuda çok da hoş oluyordu ama ne yazıkki uzun süredir böyle bir çalışma yok. Oktay Sinanoğlunu da tanırsınız o da bu konuda hassas bir insan yalnız tam emin değilim biraz uydurkçulara kayabilir. Ama Oktay Sinanoğlunun ana dilde eğitim konusuna sonsuz destek veriyorum. Yarım yamalak öğrendiğin ingilizceyle hangi feni hangi matematiği öğreneceksin?
Neyse benimde daha önce bir iki web sitesi hazırlama girişimim oldu. Hazır şablon üzerine joomla da yapmıştım. Kendime özel bir blog anabaşlığı yaptmıştım. Ama işte blog demeye içim elvermedi Türkçesini öğreneyim dedim. http://www.bilgicik.com/ sitesinin sahiplerine bir e-mail attım Blog kelimesinin Türkçesinin ne olabileceği konusunda. Şimdi artık bir web sitem yok ama gelen cevabı burdan yayınlamak istiyorum.yani blog yerine bir Türkçe kelime türetebiliriz:

“Blog sözcüğü, İngilizce kökenli “Web” + “Log” sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Hatta bazen rastlamışsınızdır “Kişisel Weblog” adıyla yazı yazan insanları…

“Log” sözcüğü, veri, ileti, giriş… anlamlarına geliyor. Anlamından yola çıkarak birkaç arkadaşımızın da kulandığı “Günce, Günlük…” sözcüklerini “Blog” yerine kullanabiliriz. Ayrıca “Web” sözcüğünün Türkçedeki karşılığının “Ağ” olduğunu düşünerek, “Blog” sözcüğü yerine, “e-günlük” (elektronik günlük), “a-günlük” (ağ günlüğü)… gibi kısaltmalar da kullanabiliriz.

Tabii ki bunlar benim fikrim. Anlamına ve kullanım sıklığına göre daha uygun sözcükler bulunur / türetilirse, birçok Türkçe sevdalısının bu sözcüğü kullanacağına eminim.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: